Gids — Use case chemie
Chemische industrie: welke pallet volgens het vervoerde product?
Vaten 200 L, IBC's 1000 L, poederzakken, big bags, bulkverpakkingen: elk type chemisch product heeft zijn optimale CP-pallet. Beslissingshulp per concreet geval voor de Belgische chemie — van de Antwerpse cluster tot de Waalse sites — met rechtstreekse links naar onze fiches CP1 tot CP9.
Logica: anders dan een standaard EPAL-pallet bestaan de CP-chemiepallets in 9 modellen (CP1 tot CP9), afgestemd op de verschillende verpakkingen van de chemische industrie. Deze gids leidt u naar het juiste model op basis van wat u vervoert, niet van de gezochte afmeting.
Waarom 9 verschillende modellen?
De CP-specificatie, begin jaren 1990 opgesteld door experts uit de chemie- en kunststofindustrie, sinds 1991 in gebruik en uitgegeven door PlasticsEurope, legt een reeks van 9 gestandaardiseerde pallets vast voor de belangrijkste toepassingen van de chemische industrie — een alomtegenwoordige standaard in België, waar de haven van Antwerpen een van de grootste chemische en petrochemische clusters van Europa concentreert. Drie criteria onderscheiden de modellen:
• De afmetingen: 800×1200, 1000×1200, 1100×1300, 1140×1140 of 760×1140 mm
• Het constructietype: sleden (CP1-CP5) of omlopend onderstel (CP6-CP9)
• Draagvermogen en opties: hogere fabrikantopgaven voor het draagvermogen van CP8 en CP9, centrale ledigingsopening (CP8)
De verkeerde pallet kiezen = risico op vallende containers, instabiliteit bij het stapelen, of verlies van nuttige oppervlakte in het magazijn. Voor een overzicht van de 9 modellen raadpleegt u onze volledige CP-fiche; voor de afweging sleden vs omlopend onderstel: de gids CP: welk model?
Per verpakkingstype
Metalen of kunststof vaten 200 L
Een standaardvat van 200 L meet ongeveer 580×580×885 mm. Een europallet (800×1200 mm) is te smal voor 4 vaten in 2×2-opstelling.
• Vaten, model met sleden: CP3 (1140×1140 mm), door de CP-specificatie genoemd voor vaten
• Stapelen in het magazijn + frequente behandeling: CP9 (1140×1140 mm, omlopend onderstel), zelfde formaat als de CP3 en eveneens genoemd voor vaten, gesloten onderrand voor een stabiele basis
• Kleine vaten (60-100 L) in groten getale: de CP-specificatie noemt de CP2 voor fibervaten en bussen, de CP3 en de CP9 voor vaten; controleer het palletiseringsplan, dat van hun diameter afhangt
IBC's (Intermediate Bulk Containers) 1.000 L
IBC's hebben een gestandaardiseerde voetafdruk van ongeveer 1200×1000 mm, wat het palletformaat rechtstreeks bepaalt: het 1000×1200 mm van de CP1 of het 1200×1000 mm van de CP6 (zelfde grondvlak).
• CP6 (1200×1000 mm, omlopend onderstel): de aanbevolen keuze voor IBC's. Een volle IBC weegt 1.000 tot 1.200 kg: laat het toelaatbare draagvermogen van de pallet in beweging controleren, want de CP-specificatie legt per model geen draagvermogen bij handling vast
• CP1 (1000×1200 mm, sleden): mogelijk voor gedeeltelijk gevulde IBC's of zachte behandeling, te toetsen aan uw reële gewicht
Belangrijk: vergelijk het gewicht van de volle IBC altijd met het dynamische draagvermogen van de pallet, niet met het statische — dat is de waarde die telt zodra de heftruck heft. Dynamisch vs statisch draagvermogen
Zakken chemisch poeder of granulaat (25-50 kg)
Voor gestapelde zakken (poeders, granulaten, polymeren, meststoffen) is het sleutelcriterium een dek met dicht bijeen geplaatste planken, om te vermijden dat de zakken bij het stapelen tussen de planken zakken.
• Standaardzakken 25-50 kg: CP1 (1000×1200 mm) — 30 tot 50 zakken in piramidale palletisering
• Volumineuze zakken, brede palletisering: CP4 (1100×1300 mm, het grootste sledeformaat)
• Grote volumes met stapelen: CP7 (1300×1100 mm, omlopend onderstel): groot oppervlak en stabiele basis
Big bags (FIBC, bulk 1 m³, 500 kg tot 1,5 t)
Big bags zijn soepele containers van ongeveer 1 m³ voor granulaten, poeders en aggregaten. Hun gewicht vereist een robuuste pallet met 4 insteekzijden en goede ondersteuning.
• Big bags, modellen met sleden: CP1 (1000×1200 mm) of CP3 (1140×1140 mm), door de CP-specificatie genoemd voor big bags
• Big bags, model met omlopend onderstel: CP9 (1140×1140 mm), volgens de CP-specificatie de sterkste in de stelling van de drie modellen die voor big bags genoemd worden; laat voor zware big bags het toelaatbare draagvermogen controleren
• Zeer grote industriële volumes: versterkte pallet op maat — offerte volgens lading en afmetingen
Octabins
De achthoekige containers (polymeren, granulaten) zijn geoptimaliseerd voor het vierkante formaat 1140×1140 mm: CP3 (sleden) voor courant gebruik, CP9 (omlopend onderstel) voor zware of gestapelde octabins. Dat vierkante formaat optimaliseert bovendien de zeecontainer — een troef voor exportstromen via Antwerpen en Zeebrugge.
Dozen, bussen, jerrycans (gegroepeerde kleine verpakkingen)
Voor chemische producten in kleine verpakkingen (1 tot 25 L), gegroepeerd in dozen:
• Dozen in Europees formaat: CP2 (800×1200 mm) — de enige CP in het Europese formaat, compatibel met stellingen en systemen op 1200×800
• Optimalisatie zeecontainer: CP5 (760×1140 mm) — drie pallets in de containerbreedte (3 × 760 = 2.280 mm)
Overzichtstabel: verpakking → CP-model
| Verpakking | Aanbevolen CP-model | Afmetingen | Constructie |
|---|---|---|---|
| Vaten 200 L (model met sleden) | CP3 | 1140×1140 mm | Sleden |
| Vaten 200 L (magazijn + stapelen) | CP9 | 1140×1140 mm | Omlopend onderstel |
| IBC 1000 L | CP6 (CP1 bij lichte lading) | 1200×1000 mm (CP6) of 1000×1200 mm (CP1), zelfde grondvlak | Omlopend onderstel |
| Zakken 25-50 kg standaard | CP1 | 1000×1200 mm | Sleden |
| Zakken groot formaat | CP4 / CP7 | 1100×1300 / 1300×1100 mm | Sleden / omlopend onderstel |
| Big bags (modellen met sleden) | CP1 of CP3 | 1000×1200 of 1140×1140 mm | Sleden |
| Big bags 1-1,5 t | CP9 | 1140×1140 mm | Omlopend onderstel |
| Octabins | CP3 (CP9 indien zwaar) | 1140×1140 mm | Sleden |
| Dozen Europees formaat | CP2 | 800×1200 mm | Sleden |
| Dozen / ISO-container | CP5 | 760×1140 mm | Sleden |
| Atypische verpakking | Op maat | Volgens behoefte | Volgens specificaties |
Advies van DirectPAL: combineert u meerdere verpakkingen (vaten + IBC's + zakken), standaardiseer dan op twee formaten in plaats van op één model: 1140×1140 mm (CP3 of CP9) voor de vaten, 1000×1200 mm (CP1) of 1200×1000 mm (CP6) voor de zakken en de IBC's, en laat voor de IBC's het toelaatbare draagvermogen controleren. De CP-specificatie noemt geen enkel model tegelijk voor vaten en voor zakken.
En de andere sectoren met strenge eisen?
Ook buiten de zuivere chemie gebruiken sommige sectoren dezelfde CP-pallets vanwege hun eisen:
• Farma en cosmetica — sterk vertegenwoordigd in Wallonië en Brabant: CP1, CP2 en CP6 (zakken en dozen in propere omgeving)
• Industriële voeding (additieven, aroma's): CP6 voor IBC's, CP9 voor big bags met droge ingrediënten
• Verven en solventen: CP2 voor bussen (25-50 L) en potten gegroepeerd in dozen
• Bouwmaterialen (bouwchemie): CP1, CP4, CP6 of CP7 voor zakken cement, mortel en hulpstoffen in grote volumes
Voor een specifiek geval dat hier niet aan bod komt, raadpleegt u onze gids CP: welk model?, die elk model CP1 tot CP9 beschrijft met zijn precieze afmetingen en typisch gebruik.
Levering België: Levering in België per volle vrachtwagen vanaf 300 pallets — daaronder haalt u af in een van onze 3 depots in Île-de-France. Factuur excl. btw met verlegging op uw Belgisch btw-nummer — gepubliceerde prijsvorken hier.
Veelgestelde vragen
Welke pallet voor het vervoer van vaten van 200 L?
Voor metalen of kunststof vaten van 200 L kiest u bij voorkeur een CP3 of een CP9: beide meten 1140×1140 mm en de CP-specificatie noemt ze voor vaten. De CP3 heeft sleden, de CP9 een omlopend onderstel: de keuze hangt af van uw eisen voor stapelen en handling.
Welke pallet voor IBC's van 1000 L?
Een IBC van 1000 L heeft een voetafdruk van ongeveer 1200×1000 mm en weegt vol 1.000 tot 1.200 kg. Twee CP-modellen hebben dat grondvlak: de CP6 (1200×1000 mm, omlopend onderstel), die wij aanbevelen, en de CP1 (1000×1200 mm), mogelijk bij lichtere ladingen. Laat het toelaatbare draagvermogen voor een volle IBC controleren.
Welke pallet voor zakken chemisch poeder?
Voor gestapelde zakken van 25 of 50 kg is de CP1 (1000×1200 mm) de standaard. Voor volumineuze zakken: de CP4 (1100×1300 mm); met verplicht stapelen: de CP7 (1300×1100 mm, omlopend onderstel).
Welke pallet voor big bags?
Big bags vragen een robuuste pallet: de CP-specificatie noemt de CP1 (1000×1200 mm, sleden), de CP3 (1140×1140 mm, sleden) en de CP9 (1140×1140 mm, omlopend onderstel) voor dit type lading. Van die drie is de CP9 volgens de CP-specificatie de sterkste in de stelling: laat voor big bags met zware granulaten of poeders het toelaatbare draagvermogen controleren. De CP8, met centrale opening, is bedoeld voor octabins die via de bodem gelost worden.
Bestaat er één pallet voor de hele chemie?
Nee, de CP-specificatie legt 9 modellen vast, precies omdat geen enkele pallet voor alle toepassingen geschikt is. Standaardiseert u op één model, kies dan dat van uw belangrijkste verpakking: CP1 als allrounder, CP6 als u stapelt, CP3 als uw ladingen per zeecontainer vertrekken via Antwerpen of Zeebrugge.